Logo Miasta i Gminy Mrocza

Gminne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego w Orlu

Gminne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego w Orlu

1 sierpnia 2025 roku w Orlu o godz. 17.00 rozpoczęły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego. To święto obchodzone corocznie od 2010 roku w dniu 1 sierpnia, aby uczcić pamięć wszystkich żołnierzy walczących o Niepodległą Polskę. 

Otwarcia i powitania gości dokonał Dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mroczy - Łukasz Piotrowski.  Po odśpiewaniu hymnu państwowego, rys historyczny wydarzenia przedstawił inicjator obchodów Radny Rady Powiatu Nakielskiego mjr rez. Jarosław Odrobiński. Głos zabrała także Gabriela Elminowska - Wenda - córka mjr Benedykta Musiała. 

Następnie złożono wiązanki kwiatów na grobach Powstańców Warszawskich: Iwony i Andrzeja Dunajewskich, Marii Kaczorowskiej oraz mjr Benedykta Musiała - żołnierza AK przez delegacje: 

- władz samorządowych Gminy Mrocza: Renata Jesionowska - Zawieja - Zastępca Burmistrza MiG Mrocza/Sekretarz MiG Mrocza, Marcin Musiał - Radny Rady Miejskiej w Mroczy, Waldemar Chudzik - Kierownik Referatu Rolnictwa, Gospodarki Nieruchomościami i Ochrony Środowiska

- Radny Rady Powiatu Nakielskiego mjr rez. Jarosław Odrobiński;

- Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Mroczy 

- Sołectwa Witosław 

- Technikum Mundurowego w Mroczy 

-  Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mroczy 

Na zakończenie uroczystości Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Mrocza/Sekretarz Miasta   i Gminy Mrocza – Renata Jesionowska – Zawieja podziękowała uczestnikom uroczystości za przybycie i wspólne uczczenie 81. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Podziękowania skierowane zostały dla wszystkich delegacji, uczniów pełniących wartę honorową, pocztu sztandarowego, proboszcza parafii pw. św. Macieja Apostoła w Orlu ks. Mirosława Banieckiego, Pana Jarosława Odrobińskiego - Radnego Rady Powiatu Nakielskiego za przybliżenie rysu historycznego święta, Pana Łukasza Piotrowskiego - Dyrektora  Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji, Sołtysa i Rady Sołeckiej Sołectwa Witosław oraz wszystkich osób zaangażowanych w zorganizowanie obchodów. 

Uroczystość zakończyła się mszą św. w kościele pw. św. Macieja, którą odprawił proboszcz parafii w Orlu ks. Mirosław Baniecki w intencji Powstańców Warszawskich oraz żołnierzy Armii Krajowej ppor. Bernarda Bzdawki, mjr Benedykta Musiała i ppor. Tadeusza Klemensa Kapsy.

Wartę honorową przy grobach pełnili oraz poczet sztandarowy wystawili uczniowie Bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego Technikum Mundurowego w Mroczy. 

Organizatorami uroczystości byli: Proboszcz Parafii pw. św. Macieja w Orlu ks. Mirosław Baniecki, Radny Rady Powiatu Nakielskiego mjr rez. Jarosław Odrobiński, Burmistrz Miasta i Gminy w Mroczy - Jarosław Okonek, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Mroczy - Magdalena Musiał-Resler, Sołtys Sołectwa Witosław - Stefan Kurpiewski. 

 

 Materiał: Referat Obsługi Administracyjnej i Promocji 
//Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.//

 

 

Galeria zdjęć

IMG_6224 IMG_6226 IMG_6227 IMG_6229 IMG_6231 IMG_6232 IMG_6233 IMG_6234 IMG_6237 IMG_6238 IMG_6244 IMG_6253 IMG_6255 IMG_6256 IMG_6258 IMG_6259 IMG_6261 IMG_6262 IMG_6265 IMG_6266 IMG_6269 IMG_6271 IMG_6275 IMG_6280 IMG_6282 IMG_6285 IMG_6290 IMG_6295 IMG_6299 IMG_6302 IMG_6304 IMG_6305 IMG_6307 IMG_6309 IMG_6310 IMG_6311 IMG_6314 IMG_6315 IMG_6317 glowne IMG_6217 IMG_6218 IMG_6221 IMG_6222 IMG_6223
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności