Logo Miasta i Gminy Mrocza

Obchody Święta Wojska Polskiego i Wniebowzięcia NMP

15 sierpnia obchodzone są dwa święta: Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest na pamiątkę jednej z największych bitew w historii Polski – Bitwy Warszawskiej zwanej „Cudem nad Wisłą”. Zwycięstwo na armią bolszewicką pozwoliło powstrzymać rozprzestrzenianie się rewolucji bolszewickiej na Europę oraz zachowanie przez Polskę niedawno odzyskanej niepodległości.

Z tej okazji w miejscach pamięci na terenie naszej Gminy złożone zostały okolicznościowe wiązanki. Kwiaty zostały złożone:
    • na Cmentarzu w Orlu  - na grobie uczestnika wojny polsko-bolszewickiej Aleksego Krakowskiego oraz Bolesława Strosina
    • na Starym Cmentarzu w Mroczy – na grobie ppor. Burmistrza Seweryna Ciążyńskiego
    • na Nowym Cmentarzu w Mroczy – na grobie ppor. Franciszka Borzycha oraz na mogile  zbiorowej ofiar zbiorowej egzekucji w okolicach Więcborka  w styczniu 1945 roku

Wiązanki składali: Przewodniczący Rady Miejskiej w Mrocza – Jarosław Odrobiński, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Mrocza – Waldemar Chudzik, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Mroczy – Jarosław Okonek i Tomasz Krakowski, Radni Rady Miejskiej w Mroczy – Łukasz Piotrowski i Marek Kowalkowski, Dyrektor Szkoły Podstawowej  w Mroczy, której patronem jest Wojsko Polskie – Maria Jolanta Miller, Kierownik Referatu Obsługi Komunalnej w Urzędzie Miasta i Gminy w Mroczy – Paweł Górecki, Delegacja Sołectwa Witosław, przedstawiciele Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Koło im. ppor. Franciszka Borzycha, oraz pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Mroczy.

Podczas składania kwiatów na Nowym Cmentarzu delegacjom towarzyszyła asysta honorowa uczniów Technikum Mundurowego w Mroczy.

Następnie odbyła się msza św. z okazji  Wniebowzięcia NMP oraz Święta Wojska Polskiego, którą celebrował ks. Andrzej Januchowski z parafii pw. św. Jakuba Ap. z Modliszewka.

15 sierpnia obchodzimy kościelne święto Wniebowzięcia Najświętszej  Maryi Panny, nazywane także Matki Boskiej Zielnej. Tradycją ludową było przynoszenie płodów rolnych: ziół , owoców i zbóż w podziękowaniu za opiekę w trakcie okresu żniw. Podczas mszy św. nastąpiło poświęcenie przyniesionych ziół i kwiatów.

Mszę uświetniły poczty sztandarowe: Koła Żywego Różańca przy parafii pw. św. Mikołaja i Wniebowzięcia NMP w Mroczy, Towarzystwa św. Wojciecha, Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczy i Ochotniczej Straży Pożarnej w Mroczy, Zakon Rycerzy św. Łazarza oraz oprawa muzyczna i wokalna Chóru „Cecylia”.

 Po zakończonej mszy wierni zostali zaproszeni, przez proboszcza ks. Wojciecha Cierniaka,  na poczęstunek na plac przy plebani, który przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich w Mroczy.

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

Galeria zdjęć

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności