Logo Miasta i Gminy Mrocza

Gminne uroczystości z okazji 83. rocznicy zbrodni pomorskiej 1939 w Słupówku

 

 

Gminne uroczystości z okazji 83. rocznicy zbrodni pomorskiej 1939 w Słupówku

 

W dniu 8 października 2022 roku odbyły się gminne uroczystości z okazji 83. rocznicy zbrodni pomorskiej 1939 w Słupówku pod patronatem Polskiego Radia PiK, przy wsparciu organizacyjnym:

82 batalionu lekkiej piechoty w Inowrocławiu, Delegatury bydgoskiego Instytutu Pamięci Narodowej, Urzędu Miasta i Gminy w Mroczy, Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mroczy, Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Mroczy, Ochotniczej Straży Pożarnej w Drzewianowie, Sołectwa Drzewianowo i Sołectwa Ostrowo, Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Drzewianowo oraz Stowarzyszenia Zielone Osiedle Ostrowo.

 

W uroczystości uczestniczyli: Starosta Nakielski – Tadeusz Sobol, Przewodniczący Rady Miejskiej, pomysłodawca i główny koordynator przedsięwzięcia – Jarosław Odrobiński, Sekretarz Miasta i Gminy Mrocza – Renata Jesionowska – Zawieja, Kierownik Referatu Obsługi Komunalnej -Paweł Górecki, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Mroczy – Jarosław Okonek, Komendant Miejsko – Gminnego Związku OSP w Mroczy dh mł. Bryg. Paweł Przybylski, przedstawiciele  jednostek organizacyjnych,  jednostek pomocniczych, organizacji pozarządowych oraz rodziny ofiar.

 

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w Kościele parafialnym pw. Św. Anny w Drzewianowie w intencji ofiar II wojny światowej oraz pomordowanych w Słupówku. Po jej zakończeniu wszyscy zgromadzeni udali się do Słupówka – miejsca zbrodni niemieckiej na mieszkańcach Mroczy, Ostrowa, Skoraczewa i Mierucina.  Na miejscu odśpiewano hymn państwowy i odsłonięto Obelisk wraz z Tablicą memoratywną. Obelisk ten  został poświęcony wraz z odrestaurowanym krzyżem. Złożono również okolicznościowe wiązanki kwiatów przez delegacje. Po zakończeniu oficjalnej części, uczestnicy uroczystości udali się do  świetlicy wiejskiej w Drzewianowie na poczęstunek.

 

W tym dniu wojskową asystę honorową pełnili żołnierze 82 batalionu lekkiej piechoty w Inowrocławiu, a także Poczty Sztandarowe SP w Wąwelnie im. Mieczysława Droboszewskiego i jednostek OSP w Drzewianowie, Witosławiu, Wielu oraz Mroczy.

 

Dla uczczenia tych wydarzeń przed uroczystością delegacja w składzie: Przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Odrobiński, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Mroczy – Jarosław Okonek oraz Komendant Miejsko – Gminnego Związku OSP w Mroczy dh mł. Bryg. Paweł Przybylski, złożyła wiązanki na „starym” Cmentarzu w Mroczy oraz przy pomniku przy DW243.

 

Warto dodać, że w terminie 3.10.2022 r. - 30.11.2022 r. można oglądać wystawę tematyczną w mroteckiej Izbie Pamięci im. „Bohaterów Walk o Niepodległą” z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy pt. „Zapomniani kaci Hitlera”, na którą serdecznie zapraszamy.

 

Autor nie wyraża zgody na komentowanie.

 

Galeria zdjęć

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności