Ogłoszenie o naborze do programu
„Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” edycja 2023
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mroczy
Ogłasza nabór wniosków do realizacji programu
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydane na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo traktowane na równi do wyżej wymienionych. (Dz. U. z 2021 r. poz. 573 ze zm.).
Uczestnicy Programu będą mieli możliwość skorzystania z pomocy asystenta w:
1) wykonywaniu czynności dnia codziennego dla uczestnika Programu;
2) wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem w wybrane przez uczestnika miejsca;
3) załatwianiu przez uczestnika spraw urzędowych;
4) korzystaniu przez uczestnika z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy);
Działania podejmowane w ramach Programu mają na celu:
1) poprawę funkcjonowania w życiu społecznym osób z niepełnosprawnościami,
2) ograniczanie skutków niepełnosprawności,
3) stymulacje do podejmowania wszelkiego rodzaju aktywności przez osoby niepełnosprawne,
4) przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność oraz wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych.
Uczestnik Programu za usługi asystenta nie ponosi odpłatności.
Osoby zainteresowane skorzystaniem z usług asystenta osobistego proszone są o zapoznanie się z Programem oraz wypełnienie i dostarczenie:
Karty zgłoszenia wraz z kserokopią aktualnego orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia równoważnego
Karta zakresu czynności
Klauzula informacyjna
MGOPS w Mroczy zwraca się z prośbą o składanie dokumentów przez osoby zainteresowane od 14 marca do 20 marca 2023 roku do godziny 15 (decyduje data wpływu dokumentów do MGOPS w Mroczy)
Dokumenty należy dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem poczty do siedziby: Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mroczy, ul. Łąkowa 7, 89-115 Mrocza, pokój nr 02 (parter), sekretariat pokój nr 09 (parter).
Kontakt telefoniczny: 52 385 65 35, 510 291 130, 519 142 806.
O zakwalifikowaniu się do programu decyduje posiadanie odpowiedniego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności oraz kolejność zgłoszeń.
Przewidywana liczba uczestników Programu to 6 osób, w tym 5 osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności i/lub równoważnym (w tym trzy osoby z niepełnosprawnością sprzężoną) oraz 1 osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby, nie będące członkami rodziny uczestnika:
1) posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji na następujących kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej1) opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta;
lub
2) posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnym w formie wolontariatu;
lub
3) wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego, pod warunkiem, że osoba wskazana spełnia przynajmniej jeden z warunków, o których mowa w pkt 1 lub 2.
Posiadanie doświadczenia, o którym mowa w pkt 2, może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym2).
Realizacja Programu planowana jest w miesiącach kwiecień- grudzień 2023 r. po podpisaniu niezbędnych umów i uzyskaniu dofinansowania Programu.
Załączniki:
4. Program_AOON
[1] Zawód asystenta osoby niepełnosprawnej jest wymieniony w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U. 2018 r. poz. 227, z późn. zm.) pod symbolem 341201 w ramach grupy: Pracownicy wsparcia rodziny, pomocy społecznej i pracy socjalnej (symbol 3412).
[2] Przez podmiot, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobie niepełnosprawnej, należy również rozumieć osobę fizyczną, która zleciła udzielenie bezpośredniej pomocy osobie niepełnosprawnej lub opiekuna prawnego. Przez zlecenie należy rozumieć, nie tylko umowy cywilnoprawne ale również umowy o pracę.
Informacja o przystąpieniu do realizacji programu
„Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” edycja 2023
Gmina Mrocza w 2023 r. po raz pierwszy przystąpiła do realizacji ministerialnego programu, pn. „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” edycja 2023 o wartości 179 328,00 złotych.
Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023 realizowany jest przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mroczy
Program finansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Celowego – Funduszu Solidarnościowego. Usługi asystenta wpisują się w główny cel funkcjonowania Funduszu Solidarnościowego, którego ideą jest m. in. zapewnienie dostępności do usług asystencji osobistej, tj. wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych.
Usługami w 2023 roku objętych zostanie 6 osób z niepełnosprawnościami, z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności,
Usługi asystencji osobistej będą świadczyć 3 osoby (zaangażowane na umowy cywilnoprawne, tj. umowy zlecenia), niebędących członkami rodziny uczestnika (osoby z niepełnosprawnościami):
1) posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta; lub
2) posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnym w formie wolontariatu; lub
3) wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego, pod warunkiem, że osoba wskazana spełnia przynajmniej jeden z warunków, o których mowa w pkt 1 lub 2.
Usługi asystencji osobistej polegają w szczególności na pomocy asystenta w:
1) wykonywaniu przez uczestnika czynności dnia codziennego;
2) wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem w wybrane przez uczestnika miejsca;
3) załatwianiu przez uczestnika spraw urzędowych;
4) korzystaniu przez uczestnika z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galeria sztuki, wystawa);
5) zaprowadzaniu i odebraniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej.
W 2023 roku zaplanowano 4.320 godzin usług wsparcia asystenta. Usługi będą mogły być realizowane przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Otrzymane środki zostaną przeznaczone na:
– wynagrodzenia asystentów;
– pokrycie kosztów transportu w związku z wyjazdami, które dotyczą realizacji usług,
– zakup biletów wstępu na wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, sportowe lub społeczne itp. dla asystenta towarzyszącego uczestnikowi Programu;
– koszt ubezpieczeń OC/NNW asystentów;
– koszty obsługi Programu.
Usługi asystencji osobistej osoby niepełnosprawnej przyznawane będą na podstawie Karty zgłoszenia do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” edycja 2023.
O zakwalifikowaniu się do programu decyduje posiadanie odpowiedniego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności oraz kolejność zgłoszeń.
Osoby zainteresowane udziałem w programie prosimy o kontakt z pracownikami MGOPS w Mroczy
Osoby do kontaktu:
Aurelia Joachimiak, tel. 510-291-130
Marta Maciejewska tel. 519 142 806
Nabór wniosków dla gmin w ramach programu resortowego
Ministra Rodziny i Polityki Społecznej
"Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - edycja 2023
finansowany w ramach Funduszu Solidarnościowego
Nabór wniosków dla osób zainteresowanych usługą asystentury osobistej, będzie ogłoszony po otrzymaniu przez Gminę Mrocza dotacji, podpisaniu umowy z Wojewodą i wyborze wykonawcy, który będzie poprzedzony rozeznaniem potrzeb w tym zakresie.
__________________________________________________________________________________
Rozpoczął się nabór wniosków w ramach programu resortowego Ministra Rodziny i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - edycja 2023.
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla uczestników Programu:
1. dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
2. osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, albo orzeczenie traktowane na równi z wymienionymi, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573, z późn. zm.).
Na realizację Programu Minister Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczył kwotę 505 000 000,00 zł.
Więcej informacji dostępnych m.in. na stronie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego: https://bip.bydgoszcz.uw.gov.pl/1793/168/wyniki-naboru-wnioskow-w-ramach-programu-asystent-osobisty-osoby-niepelnosprawnej-edycja-2023-r.html