Komunikat w sprawie wprowadzenia od 1 stycznia 2013 r. kryterium dochodowego przy ubieganiu się o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka.
Od 1 stycznia 2013 r. prawo do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka (tzw. becikowego), będzie uzależnione od kryterium dochodowego, które będzie wynosić 1922 zł miesięcznie w przeliczeniu na osobę w rodzinie. Powyższe zmiany wynikają z ustawy z dnia 12 października 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych, która w dniu 15 listopada 2012 r. została opublikowana w Dzienniku Ustaw (poz. 1255).
Przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka niezależnie od wysokości osiąganych dochodów (wnioski złożone do dnia 31.12 2012 r. lub po 1.01.2013 r. dla dzieci urodzonych do dnia 31.12.2012 r.).
Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego – w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Wniosek złożony po terminie organ właściwy pozostawia bez rozpoznania.
W szczególności wymagane dokumenty:
-zaświadczenie lekarskie potwierdzające fakt pozostawania matki dziecka pod opieką medyczną.
Wymóg dostarczenia zaświadczenia nie dotyczy opiekunów prawnych i faktycznych dziecka.
W przypadku, gdy osoba zamieszkuje w na terenie innej gminy niezbędne jest zaświadczenie dotyczące nie pobrania świadczeń rodzinnych wraz z dodatkami oraz jednorazowej zapomogi z tyt. urodzenia dziecka.
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mroczy przypomina, że przy ubieganiu się o przyznanie dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka i jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka od 31 marca 2010 r. do 31 grudnia 2011r. został zawieszony warunek udokumentowania pozostawania matki dziecka pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu.
Do 31 grudnia 2011 r., aby uzyskać te świadczenia, wystarczy przedstawić zaświadczenie lekarskie lub zaświadczenie wystawione przez położną, potwierdzające co najmniej jedno badanie kobiety w okresie ciąży przeprowadzone przez lekarza ginekologa lub położną.
Od 01 stycznia 2012r. ponownie będzie obowiązywał wymóg przedstawienia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.